Hearts of Iron III – spēles apskats

This post is also available in: English

Hearts Of Iron III

Hearts Of Iron III (www.heartsofirongame.com)

Spēle Hearts of Iron III ir pilna laika stratēģijas spēle, kas aptver laika posmu no 1936. gada 1. janvāra, līdz 1948. gada 31. decembrim.

Spēle ir ļoti dziļa un komplicēta, turklāt, tā liksies ārkārtīgi garlaicīga tiem, kurus neaizrauj vēsture, politika, stratēģija, kartes un tabulas viss vienkopus. Turklāt – ļoti lēnā ātrumā. Tiem, kas pieraduši pie klasiska veida stratēģijas spēlēm šī liksies garlaicīga. Tie, kas spēlē šūterus – vispār šo diez vai sapratīs. Spēlē spēlētājam ir iespējams kontrolēt ikvienu valsti pasaulē, kas eksistējusi laika posmā no 1936. gada 1. janvāra, līdz 1948. gada 31. decembrim, kā arī vēl dažas citas, ja tās vispirms tiek atbrīvotas, piemēram, Skotija, Indija, Filipīnas u.c. valstis, kas nebija brīvas šajā laika posmā.

Normālā ātrumā spēlējot spēles ātrums ir – 1 spēles pasaules stunda = 1 reālā laika sekunde. Tātad, spēlējot visu spēli normālā ātrumā, lai izspēlētu pilnu spēli ar tajā esošajiem 12 gadiem, būs nepieciešamas 28.8 stundas. Spēle simulē iekšpolitiku, ārpolitiku, ārējo tirdzniecību, ražošanu, tehnoloģiju attīstību un militāro stratēģiju. Ikvienam no šiem posmiem ir iespējams ieslēgt automātisko režīmu, tādējādi atvieglojot sev spēlēšanu, ja kāda no šīm sadaļām nešķiet interesanta, vai nav vēl pietiekoši apgūta.

Spēlei ir iespējams uzstādīt grūtības līmeni, kurš ietekmēs resursu ieguves daudzumu, veiksmi kaujās un citus nelielus parametrus, tomēr galvenais spēles grūtības noteicējs ir izvēlētā valsts apvienojumā ar izvēlētajiem mērķiem.

Spēles mērķis

Šai spēlei nav nekāds konkrēts mērķis, kas nosaka, kad spēlētājs ir uzvarējis. Katrs spēlētājs pats nosaka savus spēles mērķus. No parastām stratēģiju spēlēm ņemot, mērķis, protams, būtu visas pasaules iekarošana, tomēr šajā spēlē bez “cheat kodiem” tas praktiski nav izdarāms. Visbiežāk ir lokāli mērķi, piemēram otrā pasaules kara uzvarēšana, spēlējot kā Vācijai, neatkarības saglabāšana, spēlējot kā Francija, Somijai, vai Polijai. Vai vienkārši izdzīvošana spēlējot kā Latvijai vai Beļģijai. Spēli var izspēlēt arī ne reizi neiesaistoties karadarbībā (ja vien netiek spēlēts ar valstīm, kas tiek ierautas karā neatkarīgi no jebkādiem centieniem)

Hearts of Iron III spēles daļas

Karte

Hearts Of Iron III Karte

Hearts Of Iron III Karte (www.gamesport.com)

Kopumā uz kares ir aptuveni 10 000 apgabalu, kas grupējas reģionos. Uz kartes notiek visas militārās stratēģijas.

Uz kartes tiek attēlotas dažādas iezīmes, kas ietekmē gan vienību pārvietošanās ātrumu, uzbrukuma un aizsardzības spējas un izturību. Šīs īpašības attiecas uz katru apgabalu: Klajs lauks, viegls mežs, mežs, džungļi, tuksnesis, purvs, pilsēta, tundra, zemi kalni, augsti kalni, arktika. Papildus klāt nāk laikapstākļi: lietus, sniegs, temperatūra, sasaluma %, dubļu % utt. Uz kartes tiek attēlots arī diennakts cikls.

Uz kartes attēlotajām militārajām vienībām piesaista komandierus. Spēlei ir ļoti plaša bāze ar visā pasaulē šajā laikā eksistējošiem virsniekiem. Pat no vismazākajām valstīm.

Diplomātija

Hearts Of Iron III Diplomātija

Hearts Of Iron III Diplomātija (www.gamesport.com)

Šeit tiek veidota visa ārpolitika. Ir iespējams veikt visdažādākās diplomātiskās darbības: slēgt alianses, neuzbrukšanas līgumus, atvērtās robežas, boikoti, tirdzniecības līgumi, karš, miers utt.

Šeit parādās arī starpvalstu attiecības un politiskās nostājas piederība.

Interesantais spēlē ir tas, ka nav iespējams tā vienkārši pieteikt karu un doties uzbrukumā. Lai to darītu ir jābūt konkrētam starpvalstu attiecību stāvoklim un politiskajai situācijai pašu valstī. Ja valstij nav “casus beli” pret kādu citu, tad pieteikt karu būs sarežģīti, jo ir jāsamazina savs neitralitātes līmenis un jāpaaugstina pretinieku draudu līmenis. Pretējā gadījumā nekas neizdosies. Demokrātiskās valstis ir krietni ierobežotākas šajos parametros kā Diktatūras.

Ražošana

Šajā sadaļā vada valsts ražošanu. Konkrētās lietas kas tiek ražotas, kā arī sadalīa industriālā ietilpība (IC – Industrial Capacity) starp vienību atjauninājumiem, ražošanu, izejvielām, armijas atjaunināšanu un civilajām precēm. Kā arī tiek attēlotas tirdzniecību attiecības, un jūru pārvadājumi.

Tehnoloģijas

Hearts Of Iron III Tehnoloģijas

Hearts Of Iron III Tehnoloģijas (www.gamesport.com)

Šeit ir viss tehnoloģiju koks, sadalīts pa jomām. Tehnoloģiju atklāšanas ātrums ir atkarīgs no pieredzes attiecīgajā tehnoloģiju jomā – gan teorētiskās, gan praktiskās. Kā arī tiek ņemta vērā tehnoloģijas pašas sarežģītība. Ar tehnoloģijām ir iespējams tirgoties, vai iegūt tās ar spiegu palīdzību

Politika

Šajā sadaļā vada valsts iekšpolitiku. Var veidot savu ministru kabinetu, pārraudzīt partiju popularitātes un organizētības sadalījumu, kā arī pieņemt dažādus iekšpolitiskos likumus, kas ietekmē, piemēram, preses brīvību, izglītību, armijas dienesta ilgumu utt.

Spiegošana

Šajā sadaļā tiek vadīta iekšējā un ārējā spiegošana. Spiegiem ir iespējas gan vienkārši novērot citas valsts politiskās darbības, vai militāros manevrus, kavēt ražošanu vai tehnoloģiju attīstību vai pat nogalināt kādu konkrētu ministru.

Papildinājumi

Semper FI

For The Motherland

For The Motherland

For The Motherland (www.paradoxplaza.com)

– papildina militāro stratēģiju ar HQ apgabalu manuālu uzstādīšanu
– kartē iespējams redzēt vienību hierarhiju
– Krietni uzlabots AI

– izveidota padziļināta partizānu sistēma. Spēle vairs nebeidzas, kad vadītā valsts ir padevusies un anektēta. Ar šo papildinājumu ir iespēja veidot partizānu tīklu un veidot sacelšanos lai atbrīvotu savu valsti no okupācijas.
– Jauns šķirklis, kas attēlo frontes. Spēles AI cenšas nodalīt atsevišķas frontes un pastāstīt kas kurā ir nepieciešams. Pats gan pagaidām neesmu saskatījis kādu īpaši derīgu pielietojumu tajā.

Negatīvais

Spēle neļauj veidot pilnīgi brīvu simulāciju, jo tā ietver pāris hardcode (jeb akmenī cirstos likumus), kas traucē veidot pilnīgi alternatīvu vēsturi. Piemēram, ir iekodēts obligāts Japānas uzbrukums ASV. Neatkarīgi no tā, kādas veidojas starpvalstu attiecības.

Spēles kartē ir nelielas neprecizitātes ar apgabalu nosaukumiem, tomēr ņemot vērā visu to datu apjomu ko šīs spēles veidotāji ir sarūpējuši – tā tik un tā ir vairāku galvas tiesu pārāka par jebkuru citu vēstures stratēģijas spēli.

Nobeigumā

Kā jau rakstīju iepriekš, spēle Hearts Of Iron III ir ļoti sarežģīta. Ja spēlētājam nav pacietības un interese rakties pa cipariem, sīkām detaļām un plakanu karti – tad šī spēle nebūs īstā. Tomēr, ja ir spēlēta kāda cita no Paradox Interactive ražotajām stratēģijām – Victoria, Europa Universalis vai Crusadeer Kings, tad saprast spēli būs krietni vieglāk

Spēles bāze glabājas mapēs un txt (vai csv) failos. Tādēļ nav pat jābūt meistarīgam programmētājam, lai varētu kaut kādas nianses spēlē palabot pa savam prātam.

Interesanti, ka spēle ir aizliegta Ķīnā, jo tā attēlo Ķīnas politisko situāciju pirms komunistu nākšanas pie varas.

Dziļims
Sarežģītība
Vēsturiskā precizitāte
Funkcionalitāte
Hard Code
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
This entry was posted in Jaunāko Laiku Vēsture, Politika un Diplomātija, Spēles, Vēsture and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.