Īsais apskats – Madagaskaras plāns

Madagaskaras Plāns

Madagaskaras Plāns (www.wordsoftheworld.co.uk)

Madagaskaras plāns bija nacistu iecere visus Eiropas ebrejus pārvietot uz Madagaskaras salu pie Āfrikas.

Plāna izcelsme

Plāns netika radīts Trešā reiha laikā, bet gan krietni agrāk – 1885. gadā šo ideju izvirzīja Prūsijas konservatīvās partijas biedrs Pauls de Lagrads un 1920. gadā šo ideju turpināja attīstīt briti Henrijs Hamiltons Beamišs un pēcāk arī Arnolds Līzs. Savukārt 1904 – 1905 gadā Cionistu kustībā tika plaši apspriesta un noraidīta „Britu Ugandas programma”, kas paredzēja daļu tagadējās Kenijas teritoriju atvēlēt ebrejiem kā viņu pamatzemi un veicināt viņu pārcelšanos uz turieni.

Plāna attīstīšana

1938. gadā Madagaskaras plānu pārņēma nacisti un 1940. gada maij Heinrihs Himlers paziņoja, ka cer uz ebreju jautājuma atrisinājumu ar plašu ebreju emigrāciju uz Āfriku, vai kādu citu koloniju.

Madagaskaras plāns

Madagaskaras plāns (www.wikipedia.org)

Plāna sākšana

Lai gan jau 1938. gadā daudzi vadošie nacistu līderi jau runāja par šo plānu, nekas reāli netika uzsākts līdz pat 1940. gadam, kad Francs Rademahers ieteica Francijas padošanās dokumentā iekļaut punktu par to, ka Francija atvēl savu koloniju Madagaskaru Eiropas ebreju izvietošanai.

Tā paša gada 18. jūnijā jau pats Hitlers kopā ar Ribentropu un Musolīnī pārrunāja Madagaskaras plānu.

10. jūlijā pat uz laiku tika pārtraukta Varšavas geto izveide, dēļ Madagaskaras plāna.

Plāna pārtraukšana

1940. gada augustā bija pabeigta Varšavas geto izveide, kā arī neizdevās iecerētā ātrā uzvara kaujā par Lielbritāniju. 1942. gadā Francijas spēki pārņēma Madagaskaras vadību no Viši Francijas, tādējādi izbeidzot visas runas par Madagaskaras plāna īstenošanu.

Lūk arī video, kur Notinghemas universitātes vēstures profesors, vācietis Magnuss Brechtekens stāsta par Madagaskaras plānu. Viņš pastāsta arī to, ka jau pirms Otrā pasaules kara  Polija pati vēlējās samazināt ebreju skaitu valstī un apsvēra viņu deportēšanu uz Madagaskaru. Bija jau uzsāktas sarunas ar Franciju par šī plāna izpildi.

Avoti:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Īsais apskats - Madagaskaras plāns, 10.0 out of 10 based on 1 rating
This entry was posted in 20. gadsimts, Demogrāfija, Jaunāko Laiku Vēsture, Politika un Diplomātija, Reliģija, Vēsture, Video and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.